Artık Telafi Şansı Yok! Hatasız Olan Kazanacak!

Grup aşamaları sona erdi. 8 grupta 32 takım mücadele etti. Hırvatistan, Belçika ve Uruguay tüm maçlarını kazanarak grup lideri olan 3 takım olarak öne çıktılar. Son şampiyon Almanya Grup F’de sonuncu olarak büyük hayal kırıklığı yaşattı. Arjantin ise son düdük çalana kadar aynı hüsrana uğramakla yüz yüze gelse de son 16’ya kalmayı başardı.

Asya’dan gelen Japonya gruptan çıkarak büyük bir sürprize imza atan bir diğer takım oldu. Güney Amerika ve Avrupa çekişmesinin Amerika tarafında öne çıkan savaşçısı elbette Brezilya. Diğer ağır top olan Arjantin umulandan çok uzak ama bu eksikliği Uruguay kapatacak gibi.

Avrupa tarafında ise adeta şaha kalkmış iki ekip Belçika ve Hırvatistan oldular. Portekiz ise yine sessizce ve kimseye hissettirmeden hedefine doğru yol alıyor. İngiltere de beklenenin üzerinde ve heyecan verici. Ağır toplardan İspanya ve Fransa her ne kadar baş aktör gibi görünseler de tünelin sonundaki ışığı görebilmek bu kez onlar için çok ama çok zor olacak!

BAHİS YAP

logoFransavsArjantinlogo
1 – 2.45Х – 3.082 – 3.58
Fransa topladığı 7 puan ile Grup C’nin lideri olmayı başardı. Gruptaki rakibi olan Danimarka’yı yenemediler. Peru ve Avustralya karşısında ise beklenen performanstan oldukça uzaklardı. Zorlanarak kazandılar. Turnuvanın favorileri arasında yer alan diğer ekipler gibi bu şampiyonanın pek de kağıt üstündeki gibi gerçekleşmeyeceğini de görmüş oldular.

Arjantin Grup D’den deyim yerindeyse ”ölüp ölüp dirilerek” çıktı. Nijerya karşısında adeta ölüp ölüp dirilerek galip geldiler. Aldıkları tek galibiyet ve İzlanda beraberliği ile 4 puan ve -2 averaj ile grup ikincisi olsalar da son 16’ya kalan takımlar arasında en kötü istatistik ile bir üst tura çıkmış oldular. İsimleri kadar performansları ile de bu şampiyonada büyük bir görüntü vermeyen iki devin mücadelesini izleyeceğiz. Grup aşamalarına göre daha heyacanlı geçecek mücadelelere tanıklık etmemiz muhtemel. Favori göstermek mümkün değil. Fransa daha derli toplu bir görüntüye sahip.

UruguayvsPortekizlogo
1 – 2.92Х – 2.982 – 2.98
Güney Amerika Elemeleri’nde Brezilya’nın ardından 31 puanla ikinci çıkmasına rağmen, Uruguay bu şampiyonada favori takımlar arasında anılmamıştı. Grup A’dan tüm maçlarını kazanarak çıktılar ancak bu onlar için oldukça şanslı bir grup oldu. Hem Mısır hem de Suudi Arabistan karşısında beklenenden uzak olsalar da galibiyetle ayrılmayı başardılar. Son maçta ev sahibi Rusya karşısında ise bir büyük takım görüntüsünü ilk kez verdiler. Şanslı bir grupta yer alsalar da son 16’da gelecek rakip Portekiz olmasa İspanya olacaktı. Bu anlamda da çok şanslı oldukları söylenemez.

Son Avrupa Şampiyonu Portekiz adeta o şampiyonadaki gibi düşük bir kazanma oranı ile yol alıyor. Ancak maç kaybetmediler. İspanya ile eşit puan ve averaj ile grubu ikinci bitirdiler. Ronaldo’nun kaçırdığı penaltı belirleyici oldu. Yine de şampiyonadaki en büyük isme sahip oldukları da bir gerçek. Seviye ve kalite olarak denk iki takımın mücadelesini izleyeceğiz. Eşleşmelerin en heyecan vericilerinden biri bu muhakkak. Bahislerinizi alın ve heyecana ortak olun!

logoİspanyavsRusyalogo
1 – 1.59Х – 4.12 – 7.1
Ev sahibi Rusya oldukça sükseli bir başlangıç yaptı ve bu başarısını ikinci maçlara da taşımayı başarmıştı.Ancak Uruguay karşısında hem kendi kalelerine gol atarak hem kırmızı kart görerek hem de daha 23. dakikada iki farkla geriye düşerek oldukça karamsar bir tablo çizdiler. Zira grup maçları boyunca başka bir takımın bu türlü bir iniş çıkışı olmadı. Bu anlamda Rusya’nın konsantrasyonunun İspanya gibi bir dev karşısında ne olacağı merak uyandırıcı.

İspanya lider olduğu grubunda 5 puan toplayabildi ancak mevcut tabloda favoriler arasında hayal kırıklığı yaratmayan ve genel olarak beklenen oyununu oynayan bir görüntü verdi. Yine de şampiyona boyunca her sonucun çıkabileceği görüntüsü içinde onlar da yer aldılar. Ev sahibi olsa da son 16 eşleşmelerinde Japonya ile beraber her lider takımın isteyeceği iki takımdan biri Rusya olurdu. Favori kağıt üzerinde İspanya. Ev sahipliği Rusya’ya motivasyon olarak da psikolojik baskı olarak da yansıyabilir.

logoHırvatistanvsDanimarkalogo
1 – 1.91Х – 3.32 – 5.35
Danimarka maç kaybetmeden ikinci olmayı başardı. Ancak Peru ve Avustralya gibi rakiplerle mücadele ettiklerini ve aldıkları sonuçları göz önünde bulundurursak şampiyonanın devamı adına ortaya koydukları performans ile çok da umut verici oldukları söylenemez. Özellikle grupta son maç olan Fransa karşılaşmasında adeta ”el ele kol kola” şeklinde ortaya koydukları görüntü kamuoyu tarafından olumsuz not almalarına sebep oldu.

Hırvatistan gümbür gümbür geliyor! Şu ana kadar Belçika ile birlikte şampiyonadaki en iyi iki takımdan biri olduğu muhakkak. Grup aşamalarından çıkan fotoğrafa bakarak Hırvatistan’ın kupayı kaldırması kesinlikle sürpriz sonuç olarak nitelendirilemez diyebiliriz. Hırvatlar maçın mutlak favorisi. Ancak Danimarka oyun disiplinine oldukça sağdık olan dengeli bir ekip. Kolay lokma olmayacaklardır.

logoBrezilyavsMeksikalogo
1 – 1.54Х – 4.32 – 7.7
İlk iki maç sonunda bazı yorumcuların büyük bir sürprize imza atabileceklerini düşündükleri Meksika İsveç karşısında uğradıkları hezimet ile şampiyonanın dışında kalma riski ile burun buruna gelmesine rağmen Güney Kore’nin adeta imdatlarına yetişmesi ile gruptan çıkabildiler. Her ne olursa olsun son şampiyon Almaya’nın olduğu gruptan çıkmanın adı başarıdır. Ancak o mağlubiyetin bedeli olarak da İsviçre yerine Brezilya gibi bir dev ile eşleşmek oldu. Çizdikleri genel tabloya bakarak da Brezilya için son 8’e kalmayı pek kolaylaştırmayacakları aşikar.

Güney Amerika Elemeleri’ne damga vuran Brezilya gruplarda beklenen dominant oyunlarını oynayamadı. Ancak mağlup olmadılar ve hak ettikleri iki galibiyet ile de lider olarak çıkmayı başardılar. Turnuvanın başat aktörleri arasındalar. Meksika^’yı elemeyi başarırlarsa çeyrek finalde eşleşecekleri İsveç-İsviçre maçının galibi olacak ki bu da Brezilya için zor bir çeyrek final eşleşmesi olmayacak. Favori Sambacılar. Meksika için Meksika Dalgası yapmak zor görünse de dinamik kadro sonuna kadar mücadele edecektir.

BelçikavsJaponyalogo
1 – 1.41Х – 5.02 – 9.7
Sürprizlerin yaşandığı gruplardan biri de Grup H oldu. Polonya ve Senegal’in turnuva dışında kalmaları şaşırtıcıydı. Son maça prestij için çıkan Polonya Japonya’ya 1 gol daha atabilseydi şu anda Belçika’nın rakibi Senegal olacaktı. Japonya şampiyonada Almanya’nın grup sonuncusu olmasından sonraki en büyük sürprize imza atarak gruptan çıktı.

Belçika İngiltere’yi de yendi. Her iki takım da ideal kadroları ile çıkmadılar. Belçika hakettiği bir galibiyet aldı ve 9 puanla lider oldu. Şu anda şampiyonanın favorilerinin başında geliyorlar ve pek tabii bu maçın favorsi onlar. Son 16 eşleşmelrinde güç dengesinin tek tarafta olduğu baş karşılaşma iki takım arasında oynanacak diyebiliriz. Belçika mutlak favori.

logoİsveçvsİsviçrelogo
1 – 3.2Х – 2.962 – 2.76
İsveç Avrupa Elemeleri’nden play-off’a averajla çıktı ve İtalya gibi bir dünya devini eleyerek katılıma hak kazandı. Grupta son maçlar öncesi Meksika’nın lider Almaya’nın ise ikinci çıkması beklenirken tarihi bir galibiyete imza atarak çımayacakları umulan gruptan lider çıktılar ve bu sayede de Brezilya’nın rakibi olmaktan da kurtulmuş oldular. Şimdi sürprizler zinciri şeklindeki gidişin rastlantısal olmadığını göstermek için İsviçre karşısına çıkacaklar.

İsviçre Avrupa Elemeleri’nde grup ikincisi olsa da tam 27 puan toplamayı başardı. Kendi kalelerine uzatmalarda attıkları golle de 7 puan yerine 5 puanla yetindiler ancak yenseler de averaj ile yine Brezilya’nın ardında yer alacaklardı. Son yıllarda aldıkları tek yenilgi Portekiz deplasmanı oldu ki Portekiz’i de kendi evlerinde yenmeyi başarmışlardı. Favori Shaqiri ve Xhaka gibi yıldızları ile son yıllarda harika performans gösteren İsviçre. İsveç ise bir sürprize daha imza atabilecek potansiyele sahip disiplinli bir ekip.

logoKolombiyavsİngilterelogo
1 – 4.22Х – 3.222 – 2.15
Kolombiya önce Japonya’ya yenilerek sonra da Polonya’yı yenerek iki sürpriz denebilecek sonuca imza attı. Son maçta ise başa baş geçen mücadelede güçlü Senegal’i attıkları tek golle şampiyonanın dışına ittiler. Bu sayede de grup lideri oldular ancak gelecek iki rakip de birbirinden güçlüydü. Şimdi grup lideri olarak eşleşmelerine rağmen favorisi olmadıkları bir mücadeleye çıkacaklar. Hames’in sakatlanarak oyundan alınmış olması onlar adına sıkıntılı olan bir diğer konu.

İngiltere Belçika karşısına ideal kadrosu ile çıkmadı ve oyunun hakimiyeti genel olarak rakiplerinde olmasına hatta geriye düşmelerine karşın beklenen müdahaleler Southgate’den gelmedi. Southgate anlamsız bir şekilde takımının ikinci olmasını ister gibiydi. Zira kulübedeki yıldızları maçın kaderini değiştirebilecek beceride olan oyuncular ile doluydu. İngiltere Belçika’ya kaybederek ikinci olsa da şampiyonadaki en iyi görüntüyü veren takımlar arasında. Bu maçta da favoriler. Kane gibi bir gol makinesine sahip olmaları en büyük avantajları.